top of page

אסרטיביות, ביטחון עצמי והצבת גבולות

"גדר טובה יוצרת שכנים טובים"


הגבולות האישיים שלנו הם סוג של גדר. הם יוצרים גבולות המפרידים אותנו מאנשים אחרים, לא בכדי לשלול איתם קשרים, אלא בכדי להגן על מה שחשוב לנו, לשלוט על מי ומה נכנס למרחב הפסיכולוגי והנפשי שלנו.

גבולות עוזרים לשמור על סביבת חיים בריאה וכמובן גם על סביבת עבודה פרודוקטיבית יותר מכיוון שגבולות מונעים התנגשות בין ערכים, אמונות וצרכים שלנו ושל הסובבים אותנו. ללא גבולות ברורים עלולים להיווצר סכסוכים, טינה ולחץ בין חברים, בין קולגות, בין בני משפחה.

לגבולות אישיים יש חלק מכריע בשמירה על קשרים מכבדים הדדית. אנשים המצליחים להציב לעצמם גבולות אישיים חזקים הם בעלי תחושה חזקה יותר של ביטחון פסיכולוגי, קל להם להרגיש רגועים יותר בהתנהלותם היומיומית ובאופן כללי הם בריאים ושמחים יותר.

לעומתם, אנשים המתקשים להציב גבולות לרוב חוששים מקונפליקטים ועימותים עם הסביבה ונוטים להיות בעלי הערכה עצמית נמוכה. ככאלו, הם יסכימו לקבל ולספוג הפרעות בסדר היום ובתכניות שלהם, לוותר על הצרכים והרצונות האישיים שלהם לטובת הקבוצה/הצוות/חברים/משפחה וכו'.

קביעת גבולות אישיים חזקים איננה אנוכית או יהירה אלא בעלת חלק חיוני ומכריע בדאגה שלך לעצמך!


מהם השלבים בהצבת גבולות בריאים בחיים שלי?

1. גבולות מייצגים אם וכמה אני מעריכה את עצמי באמת ולכן השלב הראשון בהצבת גבולות הוא ההבנה מהם ערכי הליבה האישיים שלי? מה חשוב לי? ועל מה אני לא מוכנה לוותר? אילו ערכים מייצגים את מי שאני?

ברגע שהערכים יהיו לי ברורים אוכל לקחת את הצעד הבא והוא: להעביר את המידע הזה לסביבה שלי.


טיפ #1: במקום להציב גבולות סביב מערכות יחסי בעייתיות בחיים שלי, עלי להציב את הגבולות לגבי עצמי!


2. הגבולות שלי מתייחסים רק אלי. אני לא יכולה לשנות אחרים - אבל אני יכולה לשנות את עצמי.

אני לא יכולה להיות אחראית לבחירות של אנשים אחרים או למה שיוצא להם מהפה ומכיוון שכך, עלי לשנות את הדרך בה אתמודד איתם


3. קביעת תוצאות לחציית גבולות מראש

מה אעשה כשמשהו יחצה את הגבול שקבעתי לעצמי?

חשוב להחליט מה יהיו ההשלכות לכך מבעוד מועד. גבולות נועדו לכבד את הצרכים שלי ולא בכדי לשפוט החלטות או מעשים של אחרים.


4. לתת להתנהגות ולא למילים לדבר עבורך

אחרי שהצבת גבול חשוב לתת למעשים שלך לדבר. אם הגבולות שהצבת הם באמת ערכי הליבה שלך יהיה לך קשה להתרגש או להילחץ כאשר ינסו לבחון אותך לגביהם....(ותמיד יהיה משהו שינסה).


5. אמרי את מה שאת מתכוונת אליו והתכווני למה שאת אומרת.

החלק החשוב ביותר בהצבת גבולות הוא כמה ברור אני מעבירה אותם לסביבה. אם לא אצליח לתקשר את הגבולות שלי באופן ברור לסביבה עלולה להיווצר מערכת יחסים מבולבלת עבור כל המעורבים.

הדרך הבטוחה לגרום למשהו לפקפק באותנטיות ובאופי שלך הוא להגיד משהו אחד ולעשות משהו אחר.

לפעמים, אנו מפחדים לפגוע במישהו שאנחנו אוהבים, לפעמים לא תמיד נעים לנו להגיד מה אנחנו באמת חושבים או רוצים. ה'לא נעים' הזה והפחד מתגובה שיכולה להגיע מבטלים את הרצונות האמיתיים שלי ומטשטשים את הגבולות שלי.

קביעת גבולות יכולה לתת תחושה מידית של עצמה וכוח אבל להמשיך ולשמור על הגבולות יכול לעתים להיות יותר מאתגר וקשה במיוחד אם הסביבה לא רגילה להתנהגות כזו מצדך. עליך לשמור על מושג ברור לגבי מה מקובל או לא מקובל עליך ויחד עם זאת להישאר מציאותית כשצריך. כאשר הגבולות האישיים שלך נמצאים תחת איום נסי להבין אילו רגשות שליליים את מחברת לסיטואציה וכיצד אפשרי מבחינתך לשלוט ברגשות אלו.


טיפ #2: ניהול יומן אישי

תיעוד המקרים בהם נחצו גבולות מבחינתך: כיצד פעלת והאם פעילות זו היתה מוצלחת או לא. במידה והפעולה הובילה להצלחה חלקית או כלל לא - נסי ל