• שרית קלדרון גורקוב

הצבת גבולות

'גדר טובה יוצרת שכנים טובים'


הגבולות האישיים שלנו הם סוג של גדר. הם יוצרים גבולות המפרידים אותנו מאנשים אחרים, לא בכדי לשלול איתם קשרים, אלא בכדי להגן על מה שחשוב לנו, לשלוט על מי ומה נכנס למרחב הפסיכולוגי והנפשי שלנו.

גבולות עוזרים לשמור על סביבת חיים בריאה וכמובן גם על סביבת עבודה פרודוקטיבית יותר מכיוון שגבולות מונעים התנגשות בין ערכים, אמונות וצרכים שלנו ושל הסובבים אותנו. ללא גבולות ברורים עלולים להיווצר סכסוכים, טינה ולחץ בין חברים, בין קולגות, בין בני משפחה.

לגבולות אישיים יש חלק מכריע בשמירה על קשרים מכבדים הדדית. אנשים המצליחים להציב לעצמם גבולות אישיים חזקים הם בעלי תחושה חזקה יותר של ביטחון פסיכולוגי, קל להם להרגיש רגועים יותר בהתנהלותם היומיומית ובאופן כללי הם בריאים ושמחים יותר.

לעומתם, אנשים המתקשים להציב גבולות לרוב חוששים מקונפליקטים ועימותים עם הסביבה ונוטים להיות בעלי הערכה עצמית נמוכה. ככאלו, הם יסכימו לקבל ולספוג הפרעות בסדר היום ובתכניות שלהם, לוותר על הצרכים והרצונות האישיים שלהם לטובת הקבוצה/הצוות/חברים/משפחה וכו'.

קביעת גבולות אישיים חזקים איננה אנוכית או יהירה אלא בעלת חלק חיוני ומכריע בדאגה שלך לעצמך!


מהם השלבים בהצבת גבולות בריאים בחיים שלי?


1. גבולות מייצגים אם וכמה אני מעריך את עצמי באמת ולכן השלב הראשון בהצבת גבולות הוא ההבנה מהם ערכי הליבה האישיים שלי? מה חשוב לי? ועל מה אני לא מוכן לוותר? אילו ערכים מייצגים את מי שאני?

ברגע שהערכים יהיו לי ברורים אוכל לקחת את הצעד הבא והוא: להעביר את המידע הזה לסביבה שלי.

טיפ #1 : במקום להציב גבולות סביב מערכות יחסים 'בעייתיות' בחיים שלי, עלי להציב את הגבולות לגבי עצמי!


2. הגבולות שלי מתייחסים רק אלי. אני לא יכול לשנות אחרים - אבל אני יכול לשנות את עצמי.

אני לא יכול להיות אחראי לבחירות של אנשים אחרים או למה שיוצא להם מהפה ומכיוון שכך, עלי לשנות את הדרך בה אתמודד איתם.


3. קביעת תוצאות לחציית גבולות מראש.

מה אעשה כשמשהו יחצה את הגבול שקבעתי לעצמי?

חשוב להחליט מה יהיו ההשלכות לכך מבעוד מועד. גבולות נועדו לכבד את הצרכים שלי ולא בכדי לשפוט החלטות או מעשים של אחרים.


4. לתת להתנהגות ולא למילים לדבר עבורך

אחרי שהצבת גבול חשוב לתת למעשים שלך לדבר. אם הגבולות שהצבת הם באמת ערכי הליבה שלך יהיה לך קשה להתרגש או להילחץ כאשר ינסו לבחון אותך לגביהם....(ותמיד יהיה משהו שינסה).


5. אמור את מה שאתה מתכוון אליו והתכוון למה שאתה אומר. החלק החשוב ביותר בהצבת גבולות הוא כמה ברור אני מעביר אותם לסביבה. אם לא אצליח לתקשר את הגבולות שלי באופן ברור לסביבה עלולה להיווצר מערכת יחסים מבולבלת עבור כל המעורבים.

הדרך הבטוחה לגרום למשהו לפקפק באותנטיות ובאופי שלך הוא להגיד משהו אחד ולעשות משהו אחר. לפעמים, אנו מפחדים לפגוע במישהו שאנחנו אוהבים, לפעמים לא תמיד נעים לנו להגיד מה אנחנו באמת חושבים או רוצים. ה'לא נעים' הזה והפחד מתגובה שיכולה להגיע מבטלים את הרצונות האמיתיים שלי ומטשטשים את הגבולות שלי.

קביעת גבולות יכולה לתת תחושה מידית של עצמה וכוח אבל להמשיך ולשמור על הגבולות יכול לעתים להיות יותר מאתגר וקשה במיוחד אם הסביבה לא רגילה להתנהגות כזו מצידך. עליך לשמור על מושג ברור לגבי מה מקובל או לא מקובל עליך ויחד עם זאת להישאר מציאותי כשצריך. כאשר הגבולות האישיים שלך נמצאים תחת איום נסה להבין אילו רגשות שליליים אתה מחבר לסיטואציה וכיצד אפשרי מבחינתך לשלוט ברגשות אלו.

טיפ #2: ניהול יומן אישי

תיעוד המקרים בהם נחצו גבולות מבחינתך: כיצד פעלת והאם פעילות זו היתה מוצלחת או לא. במידה והפעולה הובילה להצלחה חלקית או כלל לא - נסה לחשוב ולתכנן מה יהיה ניתן לעשות אחרת אם מצב כזה או דומה יחזור על עצמו בעתיד.


בהצלחה
  • Facebook
  • LinkedIn
  • Instagram

©2020 by שרית קלדרון גורקוב - מאמנת אישית. Proudly created with Wix.com