לעשות שינוי

"אחת הסיבות לכך שאנשים נוטים להתנגד לשינוי היא כי הם מתרכזים בדברים עליהם יצטרכו לוותר במקום להתרכז בדברים אותם יוכלו להרוויח" ריק גודווין


בין אם זה צורך או רצון לעשות שינוי קטן - בסדר היום, בתזונה או אפילו בזמני השינה שלי או שינוי גדול - כזה שדורש גיוס מגוון של משאבים - שינוי מסלול מקצועי, מעבר דירה, סטטוס אישי וכו' - תחושות כמו חוסר הביטחון, היסוס ואפילו איום מהשינוי העתידי נפוצות ושכיחות למדי.

אומנם בלב כבר קיימת הידיעה הברורה שהשינוי נדרש ומתבקש אבל, חוסר הביטחון, חוסר הניסיון ולפעמים גם מחסור בחלק מהידע (מאיפה ואיך כדאי להתחיל? במי אוכל להיעזר? איך תיראה הדרך עד התוצאה הסופית?) יכולה להרתיע, להאט ואפילו לעצור לא מעט אנשים ביננו.

איך נראה ומרגיש שינוי מתחילתו ועד סופו?

שינוי מהותי ואמיתי (כזה שנשאר ולא מתפוגג עם הימים שחולפים) מבוסס על שישה שלבים עיקריים:


השלב הראשון: קדם הרהור

בשלב זה אינני שוקל בשום אופן לשנות את התנהגותי או עניין כלשהו בחיי. מבחינתי אין בעיה ומן הסתם אין גם מה לשנות. אם משהו יטען בפני ש'אולי נדרש כאן שינוי' אציג מולו טיעונים והגנות המצדדות בשימור התנהגותי והרגליי הטובים והמוכרים. יכול להיות שבאופן בלתי מודע אני דוחה את רעיון השינוי מסיבות של פחד מכישלון או פחד מהשלכותיו של השינוי או שפשוט אני לא מרגיש צורך לשנות כי טוב לי עכשיו.


השלב השני: הרהור

יום אחד נופל האסימון.

פתאום אני מבין משהו, פתאום עניין מסוים בחיים שלי מפריע לי, מטריד אותי, מציק לי, אני רוצה לשנות אותו, לשפר אותו. אני הופך להיות מודע לבעיה, לעניין שלי, אבל מחשבותיי אמביוולנטית: האם באמת כדאי לשנות? האם זה בכלל אפשרי? האם שינוי יוכל לעזור לי? יש לא מעט אנשים שנמצאים בשלב השני- שלב ההרהור זמן רב, הם מתלבטים ומתחבטים רבות אם בכלל כדאי להיכנס לתהליך ולא תמיד מצליחים להגיע לידי החלטה. (יש אנשים שנמצאים בשלב ההרהור גם עשרות שנים)

מירב בת 42, התקבלה מיד עם סיום התואר לחברת הייטק מוכרת ויוקרתית והיא עובדת בה קרוב לשני עשורים. המשכורת היתה ונשארה נהדרת, גם ההטבות והפינוקים מסביב.

אבל התפקיד, העבודה עצמה...זה כבר לא מה שהיה פעם..

במהלך השנים מירב עשתה מספר שינויים ומעברים בין תפקידים ובין קבוצות בתוך הארגון שלה. בימים אלו היא שוקלת מעבר נוסף, אבל, שום הצעה שקיבלה לא נראית לה אטרקטיבית יותר ממה שהיא עושה כעת...שום תפקיד לא מספיק מעניין אותה, לא מצליח לגרות את ההתלהבות או להצית את האנרגיה שדעכה...

וביננו, לא ממש נעים להודות, גם החבר'ה זה כבר לא מה שהיה פעם...האם ההרכב האנושי בחברה השתנה עד כדי כך? אולי מירב השתנתה?

מה עושים?

אולי לנסות חברת הייטק אחרת? אבל האם זה לא זה לא סוג של עוד מאותו הדבר?

האם תוספת של כך וכך למשכורת החודשית היא מה שתעשה למירב את ההבדל?

ואולי כדאי לנסות כיוון חדש? אחר? מה למשל?

מירב מתעניינת בהרבה תחומים, אבל שום דבר, לדעתה, לא ברמה מספיק גבוהה לעבודה נחשבת שתהיה ברמת הכנסה כמו שיש לה עכשיו...

האם מירב רוצה או בכלל מסוגלת לקחת סיכון? היא כבר לא לבד - סוכנת חופשית בעולם. יש לה משפחה לדאוג לה.

התלבטות

מירב נמצאת בשלב ההרהור

.

טיפ למירב: המציאות בשטח מראה שהרבה יותר קל לעשות את השינוי כשהוא נכפה עלינו מכורח המציאות. ליזום שינוי כשהמצב 'יחסית בסדר' הוא הרבה יותר קשה ומאתגר. אחת הדרכים לעורר את הרצון והצורך בשינוי הוא לחשוב ולנסות להעריך את כל הדברים שאנו עלולים להפסיד אם נישאר במצב הקיים ולא ננסה לשפר אותו.

.


השלב השלישי: ההחלטה

סוף סוף הצהרתי בריש גליי על כוונתי ורצוני לשנות או להשתנות. ההחלטה היא תנאי בסיסי בדרך לשינוי המיוחל. בשלב זה אני נדרש לבחון את משמעויות של השינוי ואת מחירו, את משאביי ויכולותיי האישיות שלו טרם הכניסה לתהליך.השלב הרביעי: פעולה

השלב הרביעי מאופיין בפעולות מעשיות שתפקידן להוביל אותי אל השינוי המבוקש שהגדרתי. שינויים גדולים (וגם בינוניים) דורשים הכנה ותכנון מוקדם ולכן הדרך היעילה ביותר לעשות זאת היא לבנות תכנית פעולה.

תכנית פעולה טובה מורכבת ממשימות קטנות ובינוניות תחומות בזמן, הנגזרות מהמטרה הגדולה לשינוי שהגדרתי לעצמי. תכנית טובה חייבת לקחת בחשבון את היכולות, הכישרונות והמשאבים הטבעיים שלי על מנת לרתום אותם באופן חכם לתהליך השינוי. תכנית טובה גם יודעת לזהות את נקודות התורפה שלי (פחדים, מעכבים רגשיים וחסמים) שעלולים להפריע או אפילו לעצור אותי בדרך לשינוי המיוחל. בתכנית טובה לכל שלב יש 'הוראות הפעלה' ברורות, מה בדיוק אני צריך לעשות, מתי, איך, איפה, איזה ציוד או הכנות מוקדמות נדרשות וכמובן - מה לעשות במקרים שצצים ועולים החסמים שלי: דחיינות, רגליים קרות, עומס פתאומי, ירידה במוטיבציה וכו'.השלב החמישי: שימור והטמעה

זהו שלב מאתגר ותובעני ביותר, לשמור על השינוי שהושג. לצורך משימה זו נדרשים כישורים ויכולות אחרות מאלו שנדרשו להשגת השינוי עצמו. אם התכנית שנבנתה בשלב הרביעי טובה, אוכל לחזור אליה בכל פעם שאני מרגיש לא בטוח, יעלו בי ספקות או חוסר מוטיבציה. ככל ששורשי השינוי חזקים וארוכים יותר, יהיה לי קל ונוח יותר לשמור לאורך זמן על השינוי שעשיתי.השלב השישי: נסיגה

מעידות ונפילות לאורך הזמן הן התרחשות נורמלית בדרך, גם אחרי השינוי המיוחל כבר התרחש. מעידה איננה כישלון אלא חוויה לימודית ממנה צריך להפיק לקחים להמשך ושמירה על השינוי שהושג. חשוב להיצמד לתכנית הפעולה המקורית שנבנתה בשלב הרביעי על מנת להתגבר על הנסיגה ולהמשיך בתהליך הטמעת השינוי.

.

בזמן שינוי אנו חושבים ופועלים אחרת מאיך שאנו רגילים, בעיקר בגלל חוסר הוודאות המתלווה לתהליך. לעיתים נחווה רגשות אמביוולנטיים לגמרי - רצון ודחייה בו זמנית מהעשייה עצמה. אולי גם נגלה דברים חדשים על היכולות והאופי שלנו - מכיוון שנידרש להתמודד עם סיטואציות ומצבים שלא היו מוכרים לנו קודם לכן.

תהליך של שינוי הוא חלק הכרחי בצמיחה והתפתחות שלנו כאנשים ומודעות עצמית עוזרת להכין את הדעת והנפש לקראתו.

לכל אחד מאתנו דרך אחרת להתמודד עם שינוי. בחינה, התבוננות ונתינת דגש לכישורים, ליכולות ולמיומנויות ייחודיות לנו יעזרו לנו להתקדם מהר וטוב יותר לעבר המטרה שהגדרנו. אם נכיר ונבין את התגובות שלנו, ממה כדאי לנו להימנע (או להיזהר), במה כדאי לנו לדבוק, ואיך להתגבר גם על 'עצמנו', השינוי יהפוך לקצת יותר צפוי ופחות מאיים.

****

לעיתים קרובות אנשים זקוקים להדרכה וליווי שיסייע להם לקבל או לעשות שינוי - במיוחד אם הם מרגישים 'נוח מידי' במצב בו הם נמצאים בהווה ואינם מצליחים לראות את התמונה הגדולה, את היתרונות והתוצאות החיוביות בשינוי.

כדי ששינוי יתרחש באמת צריך לרצות אותו ולהתחבר אליו ואל מה שהוא מייצג באופן עמוק ואמיתי ולפתח סביבו תחושת דחיפות. תחושת הדחיפות עוזרת להגביר את המוטיבציה, מעוררת אותנו ומתניעה את הפעולות הראשונות הנדרשות בהשגתו.

איך יראה העתיד שלי כשמהלך השינוי יושלם?

אילו הזדמנויות יפתחו בפני?

איך השינוי ישפר את איכות החיים שלי?

דיבור והתעסקות בתהליך ובמשימות הקשורות אליו מעצימים את הנוכחות והקיימות שלו בחיים שלי ותחושת הדחיפות והנחיצות שלו הולכת וגוברת.


חושב/ת על שינוי מקצועי אבל רוצה להתחיל בקטן?

מדריך עוגני קריירה ודימוי מקצועי נועד בדיוק בשביל זה!

לקט של תרגילים ושאלות מתוך תכנית אימון לקריירה שנייה אותה אני מעבירה ב 3 שנים האחרונות לשכירים ועצמאים המתעניינים בהסבה מקצועית. המדריך יעזור לך לבחון לעומק את הדימוי והייעוד המקצועי שלך בכלי הקואצ'ינג: שאלות ותרגילים מעוררי מחשבה, מעודדי מיקוד וחשיבה יצירתית.

(המדריך נמכר במחיר סמלי וכל מי שרוכש אותו מקבל יחד איתו עוד כמה מתנות שוות ממני)תוכן חינמי:

יצא לך פעם להכין לוח חזון ויזואלי?

כתיבת חזון הוא עניין משמעותי וחשוב בתהליך של שינוי בחיים. חזון עוזר ומחזק אותנו בשלבים קשים או מאתגרים במיוחד, מזכיר לנו תמיד למה בכלל התחלנו את הכל ומעודד אותנו להמשיך לעשות ולהתקדם על מנת להגיע אל המטרה הסופית. חזון עוזר לנו להתמודד עם חסמים, פחדים ומעכבים מנטליים ורגשיים. חזון לא חייב להיות כתוב. הוא יכול להיות כל מה שנרצה. כדאי לך לנסות!אני זמינה לשאלות, אפשר לשלוח לי הודעה בטלגרם 054-7894522

או לכתוב לי מייל