• שרית קלדרון גורקוב

האדם מחפש משמעות

עודכן ב: ספט 24


"קונפוציוס אומר: רבים מבקשים את האושר גבוה מעל האדם, ואחרים מבקשים אותו נמוך ממנו; אבל האושר הוא כקומת האדם. ומספר סוגי האושר כמספר קומותיהם השונות של בני האדם".


זורבה היווני, ניקוס קאזאנצאקיסמחקרים מהשנים האחרונות מצביעים על כך שתחושה של משמעות בחיים משפרת את ה- Well-being שלנו(תחושת הרווחה והאושר) ועוזרת לנו להתמודד ולהתגבר על קשיי היומיום.


אבל מהי משמעות החיים?


זו שאלה מופשטת, גדולה, בלי שום תשובה ברורה. הפסיכיאטר וניצול השואה פרנקל ויקטור, טען כי “מה שחשוב הוא לא המשמעות בחיים בכלל, אלא דווקא משמעות ספציפית של חיי האדם ברגע נתון ” . ובמילים אחרות משמעות מתבטאת במה שאנו בוחרים לעשות באופן פעיל ומודע בחיים שלנו.


לחוות משמעות בחיים זו שאלה קונקרטית שיש לה קשר ברור עם סדרי העדיפויות שלנו: כיצד אנחנו מעבירים את הזמן? מה אנחנו בוחרים לעשות בשעות הפנאי או בעבודה, עם אחרים או לבד


החוקרת פנינית רוסו-מצר ערכה מחקר באמצעותו בחנה האם וכיצד אנשים בוחרים לפעול על מנת ליצור לעצמם חוויות משמעותיות בחיי היומיום?

מצר טבעה מונח חדש - תעדוף משמעות והגדירה אותו בין היתר עם המשפטים הבאים:


'האופן שבוא אני מארגן את היום שלי משקף ערכים שהם בעלי משמעות בשבילי'


'אני בוחר לכלול בחיי היומיום שלי פעילויות משמעותיות עבורי גם אם לעתים הן דורשות ממני מאמץ מיוחד'


אנשים שבוחרים 'לתעדף משמעות' בחיי היומיום שלהם יבחרו להשקיע חלק מהזמן הפנוי שלהם בהתנדבות, עזרה קהילתית, כתיבת ספר וכו'.

מחקר שפורסם בכתב העת Journal of Happiness Studies מצביע על כך שאנשים שמצליחים לתעדף משמעות דרך מעשי היומיום שלהם נוטים להרגיש תחושת משמעות גדולה יותר בחיים ומכאן גם חווים יותר רגשות חיוביים ופחות רגשות שליליים, הכרת תודה תחושת אופטימיות ושליטה, אושר וסיפוק מהחיים.

לטענתה של מצר, ניסיון לשלוט בפעולות שלך לאורך היום היא דרך יעילה יותר להשיג את תחושת ה- Well-being, כלומר, נתינת דגש למעשים ולא לרגשות.


על מנת לחוות משמעות בחיים אנו נדרשים לשני שלבים - הבנה ופעולה:


בשלב הראשון עלי להבין מהם ערכי הליבה של אישיותי?

מה הכי חשוב לי בחיים? איזו סוג של עשייה, אילו פעולות, מצבים, מסבים לי הנאה, סיפוק, שמחה?

השלב השני הוא פעולה, היות וההבנה לבדה איננה מספיקה.

מדוע?

אם למשל הבנתי שערך המשפחה חשוב לי יותר מכל, אבל אינני מצליח לתרגם אותו לפעולה במציאות היומיומית שלי: לבלות יותר זמן עם המשפחה, זאת אומרת שהערך עצמו לא באמת ממומש ומכאן שלא אצליח להשיג לעצמי את תחושת המשמעות.

יש לא מעט אנשים שיודעים היטב מה מסב להם הנאה ושמחה אבל הם אינם מצליחים לתרגם את הידיעה הזו למעשים ופעולות בחיים שלהם. צמצום הפער בין הידיעה לעשיה הוא הכרחי.


כל יום נותן לנו הזדמנות לפעול ולבצע את הפעולות והמעשים שיתנו משמעות לחיים שלנו, פעולות שיהפכו את החיים שלנו לראויים.


כאשר אנו לוקחים אחריות על הבחירות, הקשרים והפעילויות שאנו עושים במהלך היום שלנו אנו בוחרים להשקיע יותר זמן בדברים שחשובים לנו באמת. אנו פועלים בכדי למצוא המשמעות לחיינו.


אילו פעילויות משמעותיות אתה צריך לתעדף ליום הקרוב?

על אילו פעילויות אפשר לוותר?

האם קיימת חפיפה בין רשימת המשימות שלך לבין הערכים האישיים שלך?


אם נרצה לחיות חיים משמעותיים אך לא נעשה משהו ממשי בעניין לא באמת נצליח ליצור לעצמנו משמעות.


"החיים הם סכום כל הבחירות שלך"

Albert Camus


מקור:

Why You Should Prioritize Meaning in Your Everyday Life, PNINIT RUSSO-NETZER


  • Facebook
  • LinkedIn
  • Instagram

©2020 by שרית קלדרון גורקוב - מאמנת אישית. Proudly created with Wix.com